SPONSORED BY
 

State Director
Kay Reynolds
400 S 5th St SW
Clay City, IL 62824
618-676-1978

turnandburn@illiniwireless.com

Check out the horse tack at M.C. Diamond



Home
Up
Reinsman Bits
Saddle Shop
Breast Collars
Headstall
Halters
Sport Boots/Raps
Reins
Nosebands & Tie Downs
Spurs and Spur Straps
Cinch Saddle Straps
Stirrups
Saddle Pads & Blankets
Training Equipment
Whips and Crops
Awards
Gifts
New Items
NBHA INDIANA STATE
Cindy Wright
IBRA INDIANA
National Pole Bending
Heartland Tour
Event Calendar
Wood
DVD's
A Bit Of Information
Bit Of Info Saddles
Travel Bags
Trail Equipment
Equipment Bags
Hay Bags
Horse Hair Tassel
Special Page
Photos
Links
International Orders
Feedback
CLASSIFIEDS
Contest
Mobile Setups
Recipes
General Classified Ad Info
Training Tips
Best of Western
Tie Down Strap


 



ILL 2008 NBHA State Show Results

Open Finals 1st Division

Place

Contestant

Horse

Time

#

1

Duane Diedrich

Sixrun Ryan

14.627

508

2

Ashley Snedegar

Coupe de Ville

14.638

153

3

Derek Diedrich

Rumble On

15.040

514

4

Jill Otto

Ima

15.050

475

5

Keeley Buhrmester

Jimmez Sure Shot

15.055

45

6

Steve Bigley

Fridays Sundance

15.076

32

7

Kylie Brueggman

Sweets

15.089

172

8

Jim Hankins

Wrinkles

15.107

580

9

Angie Johnson

Sharp Johnny River

15.114

190

10

Heather Fox

Yall Are Sharp

15.126

480

Open Finals 2ed Division

Place

Contestant

Horse

Time

#

1

Steve Gray

Frenchmans Bullolast

15.141

473

2

Steve Gray

Easily Rime

15.153

472

3

Alice Holmes

Winning Domino

15.162

83

4

Cathi Cepek

Dazzling Fame

15.182

593

5

Cody Kuiper

Oh What a Sharp Bay

15.239

279

6

Cody Wheeler

Wheelers King Pin

15.240

151

7

Stacy Eaker

Lydias Sky King

15.258

496

8

Amy Rone

Hollywood

15.281

4

9

Kevin Morse

Treasured Outdoor

15.281

396

10

Johnny Johnson

Toni

15.291

192

11

Jennifer Barron

VF Smoked Rabbit

15.295

611

12

Cathi Cepek

Secrets Dandy Man

15.336

601

13

Molly Johnson

Gunner

15.371

515

14

Lindsey Dorrance

Lukalu

15.380

443

15

Katelyn Eike

Bert

15.391

386

16

Jessie Shelabarger

Perky Packin Peggy

15.402

519

17

Tamra Brannan

Seekers Triple Tuff

15.403

495

18

Josh Dicken

Two Sharps and Flat

15.421

399

19

Jennifer Meyer

Serious Rummas of WA

15.423

 

20

Ty Denver

On the Money Lark

15.426

549

21

Crissy Dotson

Tipem High Cowboy

15.431

56

22

Demi Diedrich

Sassy

15.436

512

23

Lindsay Jones

Miss Turnstile

15.442

499

24

Brittany Johnson

Cowboy

15.443

191

25

Nikki Klein

Fols Firewater

15.454

193

26

Vickey Nutter

Brownie

15.464

200

27

Bob Williams

DJ

15.476

159

28

Katelyn Eike

Picture Me Blue

15.477

387

29

Sherry Mundt

Billy

15.505

411

30

Roger Hunter

Venture

15.528

88

31

Shawnee Winegar

IBA Bracket

15.544

478

32

Travis Schilling

Sassy

15.558

211

Open Finals 3rd Division

Place

Contestant

Horse

Time

#

1

Sheri Whittington

Lizzy

15.635

467

2

Lindsey Dorrance

Adam

15.643

444

3

Megan Durham

Smashedonfrewater

15.667

58

4

Mark Mosby

Buster

15.702

121

5

Summer Northcutt

Rebs Buggin Out

15.724

570

6

Bob McKinny

Driften Cool

15.758

113

7

Aaron Calvert

Honor Doc Bar

15.760

619

8

Dan Griffith

Ice

15.776

522

9

Mikhayla DeMott

Miss Easy Annie

15.834

529

10

Cindy Putty

Pistols Colt

15.842

436

11

Carol Clark

Husker Honey

15.852

305

12

Chelsea DeMott

Kings Cash or Credit

15.855

530

13

Mark Mosby

Blackie

15.856

367

14

Kylie Beckman

Snips Drifter

15,860

526

15

Cassidy Hamman

Jeff

15.881

5

16

Danielle Woodrow

Daltons Ghost

15.894

3

17

Brandon Moore

My Boston Sunshine

15;928

626

18

Randa Rector

Horsey

15.952

589

19

Sandra Baird

Joaks Spunky Bunny

16.042

422

20

Justin Banks

Rebel

16.194

28

21

Deb Sellers

Bailey

16.205

424

22

Carla McKinney

Baylee

16.286

1

23

Jon Ard

Pepper

16.390

26

24

Lenz Muleahy

Feather and Lace

16.424

123

25

Mike Weiser

Buddy

16.450

533

26

Stan Bigley

Red Dees Lady

16.473

562

27

Nicki Hurlbutt

Will Power Lady

16.521

407

28

Beth Meyer

My Perogative

16.559

403

29

Carl Vaccaro

Easy

16,576

568

Open Finals 4th Division

Place

Contestant

Horse

Time

#

1

Christina Plaff

Honey

16.716

576

2

Darlene Verheyen

Red Dees Turn

16.718

108

3

Linda Hall

Zans Serits Bar

16.742

490

4

Chuck Springer

Jess

16.781

501

5

Penny Wood

Casper Jack Counter

16.818

551

6

Valerie Fimis

Stormy Jack Dancer

16.911

479

7

Dusty Pike

Harriet on Fire

16.912

608

8

Heather Urban

Derby

16.945

548

9

Rikki Morse

Jacks Blly Zan

17.024

394

10

Heather Urban

Cody

17.150

547

11

Jeff Kuiper

Sarga

17.194

483

12

Kathleen Schremp

Ketchen

17.268

555

13

Keeley Buhrmester

Bandit

NT

44

14

Rickey Karroll

Lucky

NT

179

15

Ashley Tramp

Yogi

NT

418

16

Mackinzie Hamlink

Im Shiney

NT

430

17

Lindsey Dorrance

Penny

NT

445

18

Jim Campbell

Rope Meyers

NT

451

19

Christi Johnson

Sharps Dirty Pie

NT

504

20

Vanessa Jo Kear

Okie

NT

506

21

Cheryl Wade

Dancer

NT

516

22

Kari Jostes

Jet

NT

520

23

Cindy Harney

Smokin U In 2002

NT

583

24

Shawn Passwater

T

NT

585

25

Dusty Shelton

Bodacious Silver

NT

598

26

Holly Clem

Zannie Taris

NT

617

Youth Finals 1st Division

Place

Contestant

Horse

Time

#

1

Ashley Snedegar

Coupe de Ville

14.526

153

Youth Finals 2ed Division

Place

Contestant

Horse

Time

#

1

Keeley Buhrmester

Jimmez Sure Shot

15.117

45

2

Brittany Johnson

Cowboy

15.220

191

3

Demi Diedrich

Sixrun Ryan

15.224

507

4

Stacy Eaker

Lydias Sky King

15.245

496

5

Austin Kuiper

Taz

15.306

484

6

Tiarra Paschall

Hope Dealer

15.387

620

7

Taylor Gray

Chicks Shawne

15.399

471

8

Kylie Brueggman

Billy Bob

15.407

171

9

Danae Diedrich

Rumble

15.421

511

10

Kylie Brueggman

Sweets

15.452

172

11

Molly Johnson

Gunner

15.482

515

12

Ashley Tramp

Scootin Jae Bar

15.501

417

Youth Finals 3rd Division

Place

Contestant

Horse

Time

#

1

Brentney Brinkman

Vickey Frost

15.562

34

2

Tiarra Paschall

Smoken Cherokee

15.579

453

3

Jacob Jones

Miss Turnstile

15.591

498

4

Nichole Mausey

Angel

15.601

20

5

Chelsea DeMott

King Cash or Credit

15.656

530

6

Cassidy Hamman

Sugar Bar

15.670

597

7

BJ Austin

Maniac

15.685

17

8

Kaylin Duke

Andy Bar Freckles

15.734

408

9

Tamra Brannan

Seekers Triple Tuff

15.770

495

10

Demi Diedrich

Sassy

15.773

512

11

Brentney Brinkman

Sassy

15.783

561

12

Mikhayla DeMott

Miss Easy Annie

15.816

529

13

Aaron Light

Two Dee

15.830

411

14

Cassy Hooks

Raymond

15.867

283

15

Kylie Beckman

JTD Smash the Storm

15.887

527

16

Kylie Beckman

Snips Drifter

15.920

526

17

Brentney Brinkman

Molly

15.926

35

18

Brentney Brinkman

Sugar

15.954

315

19

Cassidy Hamman

Jeff

16.014

5

20

Tammy Horton

Go B Frosty

16.014

435

21

Kelsey Campbell

Rope Meyers

16.053

449

22

Tiarra Paschall

Candys Sweet Money

16.137

455

23

Courtney Morey

Levi

16.169

464

24

Justin Banks

Rebel

16.184

28

25

Shelby Chaney

Geraldine

16.304

405

26

Mackinzie Hamlink

Im Shiney

16.339

430

27

Tamra Brannon

Legs

16.407

602

28

Heather Urban

Cody

16.451

547

Youth Finals 4th Division

Place

Contestant

Horse

Time

#

1

Emily Mausey

Gypsy

16.526

12

2

Karli Verheyen

Cody

16.563

13

3

Haley Mosby

Buster

16.724

7

4

Heather Urban

Derby

16.890

548

5

Lindsey Karroll

Dasher

16.978

603

6

Jessica Harris

TJ

17.216

446

7

Dusty Shelton

Bodacious Silver

17.647

598

8

Bobby Campbell

Nine Times Sugar

17.773

450

9

Renee Blacker

Tex

17.795

463

10

Megan Moore

Lilly Bug

18.616

621

11

Brittany Miller

Dusty

19.533

629

Senior Finals 1st Division

Place

Contestant

Horse

Time

#

1

Jim Seed

Smoke

15.324

150

2

Johnny Johnson

Toni

15.326

192

3

Vickey Johnson

Brownie

15.347

200

4

Bob Williams

DJ

15.358

159

5

Bob McKinney

Driften Cool

15.397

113

6

Dam Griffith

Ice

15.444

522

7

Kenny Butler

Scoop the Gold

15.461

391

8

Steve Bigley

Fridays Sundance

15,470

32

9

Bob Quisenberry

Card Carrying Cajun

15.482

469

10

Bob McKinney

Driften Cooler

15.534

278

11

Jim Verhaeghe Sr

Cool Cat Vandy

15.628

414

12

Vickie Olsen

Hope Dealer

15.697

404

13

Larry Rudsell

Cashmere Bugs

15.742

633

14

Steve Durham

Bill

15.755

59

15

Rick Karroll

Jack

15.801

272

Senior Finals 2nd Division

Place

Contestant

Horse

Time

#

1

Deb Anderson

Stekin Doc Six

15.848

575

2

Sue Cook

Kartelís Dutch

15.887

392

3

Dave Jostes

Missy

15.897

531

4

Norma Quisenberry

My Miss Annie

15.919

470

5

Chuck Reynolds

Bozo

15.938

560

6

Mary Ramirez

Dash Away Laddie

15.986

487

7

Kris Winter

Hawk

16.028

324

8

Chuch Springer

Special Cause

16.037

502

9

Dave Medhurst

Jerry

16.070

390

10

Carl Vaccaro

A Zealous Doll

16.071

566

11

Bill Haener

Docs First Legend

16.075

486

12

Tony Paschall

Buggz

16.126

456

13

Dave Jostes

Jet

16.263

523

14

Chuch Springer

Jess

16.272

501

15

Sandra Baird

Joaks Spunky Bunny

16.319

422

16

Stan Bigley

Red Dees Lady

16.319

562

Senior Finals 3rd Division

Place

Contestant

Horse

Time

#

1

Steve Bigley

Shakedown Pete

16.348

31

2

Carla McKinney

Baylee

16.533

1

3

Dave Jostes

Kit

16.581

524

4

Alice Holmes

Swipen the Cash

16.587

84

5

Star Gholson

Cat

16.613

187

6

Judy Snedegar

Bunny

16.629

155

7

Jim Verhaeghe Sr

Aís Hoot Owl

16.815

415

8

Jim Campbell

Rope Meyers

16.852

452

9

Dennis Cordes

Legs

16.875

458

10

Del Nutter

Joes Irish Rumors

16.883

393

11

Carl Vaccaro

Easy

16.975

568

12

Russ Ficklin

Yogi

17.033

419

13

Carl Vaccaro

Quads ili Surgar

17.161

567

14

Richard Brown

Okies Country Rose

17.219

40

15

Wayne Ruel

Billy

17.255

439

16

Shelley Smith

Ole Dirty Freight

17.319

384

Senior Finals 4th Division

Place

Cotestant

Horse

Time

#

1

Richard Bunting

Red Dees Turn

17.371

42

2

Nancy Clark

Houdini Gray

17.824

630

3

Betsy Hartmann

Pilgrim

17.925

537

4

Kenny Banks

Hawk

18.114

634

5

Debbie Steiner

Jets Bold Babe

20.265

493

 

All results will be posted soon


All Content and Images are Copyright mcdiamond.com All Rights Reserved